- За нас
- Ръководство
- КАТЕДРИ
- Социална медицина
- Здравна политика и мениджмънт
- Ръководител катедра
- Състав
- ПРОФ. Д-Р ЦЕКОМИР ВОДЕНИЧАРОВ, ДМН
- ПРОФ. Д-Р ТАТЯНА БЕНИШЕВА – ДИМИТРОВА, ДМН
- ПРОФ. Д-Р ЗЛАТИЦА ПЕТРОВА, ДМ
- ПРОФ. Д-Р ВИХРЕН ПЕТКОВ, ДМ
- ПРОФ. ДОБРИАНА СИДЖИМОВА, ДФ
- ПРОФ. Д-Р СТАЙКО СПИРИДОНОВ, ДМ
- ПРОФ. АСЕНА СТОИМЕНОВА, ДФ
- ДОЦ. Д-Р ТОДОР ДИМИТРОВ ЧЕРКЕЗОВ, ДМ
- ДОЦ. БОРЯНКА БОРИСОВА, ДМ
- ДОЦ. АЛЕКСАНДРИНА ВОДЕНИЧАРОВА, ДМ
- ДОЦ. Д-Р АНДРЕЙ КЕХАЙОВ, ДМ
- ГЛ. АС. Д-Р ВИКТОРИЯ ЖЕКОВА, ДМ
- АС. ДИЛЯНА ПЕТРОВА, ДМ
- АС. ГАЛИНКА ПАВЛОВА, ДМ
- Икономика на здравеопазването
- Превантивна Медицина
- Медицинска етика и право
- Трудова Медицина
- Медицинска Педагогика
- Здравни Грижи
- Ръководител катедра
- Състав
- ПРОФ. ИВАНКА СТАМБОЛОВА, ДМ
- ДОЦ. ПЕНКА ИВАНОВА, ДМ
- ДОЦ. Д-Р ВАЛЕНТИН ПОПОВ, ДМ
- ДОЦ. Д-Р ПЛАМЕН ПОПИВАНОВ, ДМ
- ДОЦ. Д-Р АСЯ ГЛАДИЛОВА, ДМ
- ДОЦ. Д-Р БОРИСЛАВ МАРИНОВ, ДМ
- ПРЕП. ДОЦ. Д-Р ВАСИЛ ПИСЕВ, ДМ
- ДОЦ. Д-Р ЦВЕТОМИР ДИМИТРОВ, ДМ
- ДОЦ. Д-Р ДИМИТЪР МАРКОВ, ДМ
- АС. ПЕТЯ КАНТАРЕВА
- АС. СТЕФКА ГЕОРГИЕВА
- ПРЕП. ДИМИТРИНА БЛАГОЕВА
- ПРЕП. ИЛИЯНА АЛЕКСИЕВА
- ПРЕП. Д-Р ДАНИЕЛА ГАВРАИЛОВА, ДМ
- ПРЕП. ДИМИТРИНКА ЛАМБРЕВА
- ПРЕП. МАРИЯ ДИМИТРОВА
- ПРЕП. МИНКА ГЕОРГИЕВА
- ПРЕП. НАДКА ВАСИЛЕВА
- ПРЕП. ПЕПА БИКОВА
- ПРЕП. АНТОАНЕТА ТЕРЗИЕВА
- ПРЕП. ДЕЛЯНА ХАДЖИДЕЛЕВА
- ПРЕП. ТАНЯ ВЕСЕЛИНОВА
- ПРЕП. АНТОАНЕТА ДИМИТРОВА
- ПРЕП. БОРЯНА ТРАЙЧЕВА
- ПРЕП. КАМЕЛИЯ БОГДАНОВА
- Оценка на здравните технологии
- Кинезитерапия
- Ръководител катедра
- Състав
- ПРОФ. Д-Р ИВЕТ КОЛЕВА-ЙОШИНОВА, ДМ
- ДОЦ. ВАНИНА МИХАЙЛОВА-АЛАКИДИ, ДМ
- ДОЦ. Д-Р ЙОАННИС ПАПАТАНАСИУ, ДМ
- ДОЦ. ДАВИД РУМЕНОВ КЪНЧЕВ
- ГЛ. АС. ТОДОР ДИМИТРОВ
- ГЛ. АС. ЖУЛИЕТА ГЕОРГИЕВА
- АС. ЕЛВИРА ВИКТОРОВА НИКОВСКА
- АС. ЕЛЕНА ИЛИЕВА ЖЕЛЕВА
- АС. ИННА МИНЧЕВА ИВАНОВА
- АС. НАДЯ ПЕТРОВА МАНОВА
- ПРЕП. КОНСТАНТИН ПЕТКОВ ДОБРЕВ
- ПРЕП. КРИСТИЯН БИСЕРОВ ГЕРАСИМОВ
- Научна дейност
- Студентско Обучение
- СДО
- Електронно обучение
- Международна Дейност
ПРОФ. Д-Р НЕВЕНА ЦАЧЕВА – ХРИСТОВА, ДМ
ПРОФ. Д-Р НЕВЕНА ЦАЧЕВА, ДМ, ДМН
РЪКОВОДИТЕЛ КАТЕДРА "ТРУДОВА МЕДИЦИНА" ,
ЗАМЕСТНИК ДЕКАН ПО НАУЧНАТА ДЕЙНОСТ НА ФОЗ ПРИ МУ-СОФИЯ
1527 София, ул. “Бяло море” № 8
Катедра “Трудова медицина”
Факултет по обществено здраве
Медицински университет – София
Служебен телефон: 029432-542
Е-mаil: ntzacheva@yahoo.com
Проф. д-р Невена Цачева е родена на 08.07.1951 г. в гр. София.
Образование:
Завършва през 1969 г. 14 ЕСПУ „Проф. Асен Златаров” София.
Висше образование завършва през 1976г.- магистър по „Медицина” в Медицинския факултет на Медицинска академия.
Професионално развитие:
1977-1978г. - лекар–ординатор и зав.отдел „Хигиена на труда”, Хигиенно- епидемио-
логична инспекция,Кюстендил, текущ и предварителен здравен контрол на обекти;
1978-1983г. - последователно асистент и старши асистент в Катедра „Социална хигиена” на Висшия медицински институт – Плевен, с преподаване на студенти – медици по социална медицина, медицинска статистика и медицинска социология;
1983-2007г. - последователно: научен сътрудник II – I степен в Научния институт по хигиена и професионални заболявания; старши научен сътрудник II степен; завеждащ Секция „Организационно–методична с научна информация”,ръководител на Националния регистър на професионалната заболяемост в Националния център по хигиена, медицинска екология и хранене с нормотворческа /съавтор на ЗЗБУТ 1997, Наредбите за оценка на риска 1999, за службите по трудова медицина 2008 и т.н./, методично-консултативна дейност и експертизи за условията на труд и професионалното здраве на обекти с национално значение;
2007-2008 г. – старши научен сътрудник II степен в „Лаборекс” ЕАД.
От 2008 г. и понастоящем - ръководител на първата и засега единствена в Република България Катедра “Трудова медицина” на Факултета по обществено здраве при Медицинския университет – София.
От м.март 2012 г.и понастоящем - заместник Декан по научната дейност на Факултета по обществено здраве при Медицинския университет – София:
- Административно управленска дейност – организация, координация, комуникация по научно – изследователската дейност на ФОЗ,МУ София;
- Ръководство, организация, координация и комуникация на учебния, научно изследователския, обществено - професионалния процес на ниво катедри.
Допълнителни професионални дейности
От 1996 до 2006 г. Експерт по хигиена на труда и професионални болести в Централната експертна комисия по професионални болести и в Националната Експертна Лекарска Комисия – НЕЛК;
От 1998 и понастоящем - Ръководи и консултира служби по трудова медицина;
От 2006 - 2008 е член на ВАК, Медицинска комисия, терапевтични специалности;
От 2000г. и понастоящем Вещо лице рег. №737/2000г. от Списъка на вещите лица на СГС и от Списък на СГС /съгл. чл. 401, ал.1 от Закона за съдебната власт/, в Клас 2. „Съдебномедицински експертизи“и подраздел 2.2. Съдебномедицинска експертиза на телесни повреди;
Специализации и квалификации:
1981 г. – специалност „Социална медицина и организация на здравеопазването и фармацията”.
1989 г. – специалност „Трудова медицина”.
1993 г. – сертификат за “Опазване на околната среда” от Американска агенция за защита на околната среда.
1994 г. – специалност „Професионални болести”.
2000 г. – удостоверение за квалификация по “Здравна политика и обществени комуникации” от Испанската агенция за международно сътрудничество сътрудничество с МЗ и НЗОК;.
2001 г. - удостоверение за експерт по “Здравно-хигиенни аспекти на околната среда”.
2001 г. - удостоверение за следдипломна квалификация по „Здравен мениджмънт”, модул 1А: „Основи на мениджмънта в здравеопазването” и модул 2В: „Здравен мениджмънт” от Медицинския факултет на Медицинския университет – София.
2008 – 2014Г. Международни сертификати от XIX Световен конгрес по Трудова медицина,Истанбул 2011, Балканска медицинска седмица, Атина, 2009.2010 и с участия в лекционни курсове по Професионални болести и трудова медицина, Статистика и профпатология и Европейски измерители / индикатори на здравето и безопасността при работа.
Академично развитие:
1987 г. – придобива образователна и научна степен „кандидат на медицинските науки” по „Хигиена /вкл. трудова, комунална, училищна, радиационна и др./"
1991 г. – избрана за „старши научен сътрудник II ст.” по научната специалност „Хигиена /вкл. трудова, комунална, училищна, радиационна и др./".
2007 г. – защитава хабилитационен труд на тема "Изучаване на общественото и професионалното здраве на работната сила – методики, анализ, експертиза, трудовомедицински европейски измерения".
2008 г. – избрана на академична длъжност „Професор” по научната специалност „Хигиена /вкл. трудова, комунална, училищна, радиационна и др./"
2014 г. – придобива научната степен „Доктор на Науките”, направление 7.4 „Обществено здраве”, научна специалност „Хигиена /вкл. трудова, комунална, училищна, радиационна и др./"
Учебна дейност:
Създава образователно – квалификационните степени «Бакалавър» и «Магистър» по ТРУДОВА МЕДИЦИНА И РАБОТОСПОСОБНОСТ в катедрата към ФОЗ,с 49 респ. 19 учебни план-програми за обучаваните по двете програми;
Ръководи от 2008г. и понастоящем първата и засега единствена в историята на висшето медицинско образование в България катедра по „Трудова медицина”,
· Обучава студенти – бакалаври и магистри, специализанти по трудова медицина / над 20 към настоящата година/и докторанти по социална и трудова медицина /над 15 до настоящия момент/ във ФОЗ, Медицински университет - София, Медицински колеж „Йорданка Филаретова” София /от 1986г./, филиал Враца „Проф. д-р Иван Митев”/от 2006г./, Нов Български Университет, Медико-биологичен департамент /от 2000г./.
Създава Електронното здравно интегрално досие ЕЗИД, като разработва и внедрява практическа методика за оценка и анализ на здравето на осигурените лица, разпространена в 3000 екземпляра от Фонда „Условия на труд” при Министерството на труда и социалната политика за нуждите на контролните органи, инспекциите по труда, за практиката на службите по трудова медицина.
- Обучението на студенти – бакалаври, магистри и дипломанти по специалностите „Трудова медицина и работоспособност”, „Обществено здраве и здравен мениджмънт”, „Управление на здравните грижи”, „Стратегически мениджмънт във фармацевтичната дейност” включва тематичните направления: трудова медицина и обществено здраве, организация и управление на дейностите в системата на здравеопазване, професионално здраве, експертиза на работоспособността, профилактика на професионални и свързани с труда и работното място увреждания, промоция на здравето при работа, епидемиология на социалнозначимите заболявания и оценка на здравния риск, здравни анализи и прогнози за възпроизводство на работната сила. Модерна визия на трудовата медицина и европейските измерения на държавната и фирмената политика за здраве и безопасност при работа – основи и предизвикателства.
- Обучение на медицински и немедицински кадри и експерти от служби по трудова медицина,от органите на експертизата на работоспособността: ТЕЛК, от регионалните здравни инспекции, от инспекторатите по труда и поделенията на НОИ от цялата страна по практически проблеми, свързани на проучването, анализа и оценката на професионалното здраве, производствената безопасност, устойчивата работоспособност, трудовомедицинския мениджмънт, здравните последици от трудови злополуки и професионални болести – алгоритъм и осигуряване.
- Член на държавна изпитна комисия по специалността „Трудова медицина”.
Научнучноизследователска дейност:
Ръководи 7 международни проекти вкл. Грант с ЕВРОСТАТ, Европейска комисия /2003, 2006/ и ИКОН ИНСТИТУТ – Германия, и с Генерална дирекция „Социална статистика и информационно общество” 2009 - 2013г., за характеристика на работната сила в България и свързаните с условията на труд здравни проблеми, профилактика и промоция на професионалното здраве:
· Създава и ръководи НАЦИОНАЛНИЯ РЕГИСТЪР НА ПРОФЕСИОНАЛНО БОЛНИТЕ В БЪЛГАРИЯ с официални данни за ЕВРОСТАТ, ЕК за периода 2000-2008г.като понастоящем Регистърът е модерна база за обучение на студенти, докторанти и специализанти на ФОЗ.
- Ръководи, координира и/или е член на изследователски екипи на редица научни проекти на: Европейската комисия – ЕВРОСТАТ, Дирекция „Социална статистика и информационно общество”; ICON Institute, Германия;
- Участва в Международен комитет по ЕМП и здраве на населението с проучване за здравето на населението и влиянието на ЕМП при Световната здравна организация;
- Участва в обучението по Проект „Паладин” България (Насърчаване за активно обучение и стареене на възрастни в неравностойно положение);
- Участва в Програма ГРЮНДВИК „Учене през целия живот”;
- Лекционно участие в Проект “Стипендиантска програма за студенти и специализанти по медицина от ромски произход” на Сдружение „Разнообразни и равни”, администрирана от Институт Отворено общество–България;
Ръководи 26 национални проекти и проучвания за:
· „Здравето на учителите – фактор за здравето на учениците” 1994, 2004; ”Проучване здравето, работоспособността и безопасността при работа на учителите – оценка, анализ, перспектива, с монография ISBN 978-954-9924-11-4, С, 2013,108 стр; Проучване организацията на учебния процес – структура и продължителност на работното време на учителя – 2014г.
· „Здраве на работещите в АСАРЕЛ МЕДЕТ” и „Здраве на населението на община Панагюрище – заболеваемост, хранене и здраве на детското население”
· «Актуализиране с изчерпателни данни за 2007 – 2008 г. на Националния регистър на професионалната заболяемост. Проучване на трудово-медицинските характеристики на професионално-болните в РБългария», спечилил първа награда за високи научни постижения Signum laudis pro scientific merits” на МУ-София;
· «Сравнително медико-социално изследване на здравния статус на работещи при висок професиаонален риск» с отговорното изпълнение на редовен докторант при катедрата ;
· «Проучване здравния статус на работещи от енергодобива и населението на региона на община Гълъбово, чрез болестността от хронични бъбречни увреди за периода 2011-2013 година”;
· „Проучване възможностите за създаване на единна информационна среда за изучаване на условията на труд” с ръководител Проф. Цачева;
Проф. д-р Невена Цачева, дмн е автор на 12 монографии в областта на професионалното здраве, безопасността и работоспособността, има над 250 статии и изяви в научни форуми:
Издадените монографии и учебни материали подпомагат изпълнението на
учебната и научноизследователска дейност на катедрата и на ФОЗ:
- Цачева Н., ”Здраве на работната сила в България – трудовомедицински проблеми”, ISBN 97895492133-2-4, С, 2007, ВМА,154;.
- Цачева Н., К. Любомирова, Р. Николова, Я. Проданова, С. Евстатиева, И. Митева, М. Табанска, Трудова медицина, Терминологичен речник, ISBN 978-954-9493-76-4, С, 2013,90;
- Такева Я., Н.Цачева, А. Манолова, М. Янчева, Кр. Динкова, Проучване здравето, работоспсобността и безопасността при работа на учителите – оценка, анализ, перспектива, ISBN 978-954-9924-11-4, С, 2013,108;
- Динкова Кр., Н. Цачева, К. Любомирова, С. Евстатиева, М. Табанска-Петкова, Трудова медицина и обществено здраве, І част - Професионални увреждания от прах, физични и биологични фактори в работната среда, ISBN 978-954-9493-82-5, Симолини - 94, София 2014, , 95.;
- Динкова Кр., Н. Цачева, К. Любомирова, С. Евстатиева, М. Табанска-Петкова, Трудова медицина и обществено здраве, ІІ част - Заболявания при работещите, свързани с работната среда и трудовия процес – характеристика, клинична картина, диагностика, професионална експертиза, ISBN 978-954-9493-82-5, Симолини - 94, София 2014, 168 ;
- Цачева Н.,Епидемиология на професионалните болести, в “Хигиена - Трудова медицина”,п/р Д.Цветков, ISBN 978- 619-7084-14-6, т. II ,С, 2014, 442 - 446;
- Цачева Н., К.Любомирова, М.Янчева, Т.Кондурджиев, Е.Насева. Трудова медицина и обществено здраве - ІІІ част Статистика в трудовата медицина, ISBN 978-954-9493-92-4, С, 2015, 183.;
Научните интереси на проф. д-р Невена Цачева, дмн съвпадат до голяма степен с тематичните направления на учебната дейност с допълване от аналитико-синтетична и критична изследователска дейност за нивото, структурата и динамиката на професионалните болести; високорисковите условия на труд; медицинската експертиза на работоспособността; епидемиология на профпатологията по отрасли, браншове и професии; безопасност на работното място и съхраняване на устойчива работоспособност; здравна политика (вкл. организация и управление) за опазване, възстановяване и поддържане на здравето; здравен мениджмънт; системи за управление на качеството.
Компютърна квалификация: Windows, MS Office, специализирани пакети приложни програми – STATA, STATISTIKA, EPI-INFO, SAS (процедури) и други.
Езикова квалификация:
Владее руски и английски език.
Членство в академични и научни организации:
Председател на Българското Академичното дружество по Трудова Медицина при Съюза на научните медицински дружества в България;
Главен редактор от 2013г. на списание „Здравна политика и мениджмънт”, издавано от ФОЗ, МУ София;
Член на Международната комисия по трудова медицина /ICOH/
Член на Националното сдружение по здравен политика и мениджмънт;
Член на редакционна колегия на списание "Медицински меридиани" и на списание „Асклепий”
Колективно членство в Европейската асоциация по здравен мениджмънт (EHMA);
Колективно членство в Европейската асоциация на висшите училища по обществено здраве (ASPHER);Колективно членство в Европейската асоциация
по здравен мениджмънт (EUPHA).
От 1998 г. член в Международна мрежа за здравни проучвания и прогнози;
Обществена дейност:
Проф. д-р Невена Цачева, дмн участва като:
Член на Българския лекарски съюз.
Кандидат – депутат в 41, 42 и 43 НС;
Председател на комисията по „Здравна политика и здравеопазване” при ЦУ на БАС;
Член на Българската Национална Академия по Медицина – БАМ,
на Българската академия на науките и изкуствата – БАНИ – дописен член от 2014г.,
на Интердисциплинната гражданска академия ИНГА;
Експерт в комисията по здравеопазване и социална политика на Столична община и сътрудник в 41, 42, 43 НС.
Признания:
Почетни грамоти, удостоверения и сертификати
За високи професионални постижения проф. д-р Невена Цачева, дмн многократно е удостоявана с почетни грамоти, удостоверения и сертификати на национални и международни форуми по здравословни и безопасни условия на труд:
- специалната награда за „Най-успешна научна разработка в медикосоциалното направление на медицината през 2009-2010 г.”, реализирана от научноизследователски колектив под нейно ръководство.
- Световен конгрес по трудова медицина /Турция, Истанбул 2010г./,
- Международна Източно – Сибирска конференция по обществено здраве /Русия, Москва -Черногорск, 2011,2012/,
- Научна конференция на Европейската асоциация по здравен мениджмънт /Берн, 2011/ ,
- Конгрес на Балкански медицински съюз / Атина, 2009, 2011 / и др. ;
Публикувана е биография в американското списание"Who is Who in the World", 2012 г.;
Наградена е с ‘SIGNUM LAUDIS PRO SCIENTIAE MERITIS” за най–успешна научна разработка в медико – социална област и общественото здраве за 2011г.;
Наградена с почетен знак на Медицински университет София „PANACEA” - златна за цялостна дейност в Медико- социалната област за 2013г.
- Версия за печат
- 2014 прочетени